Drewniany Tarnów. Kościół na Burku

Tak piękne miasto, jakim jest Tarnów, ma się czym pochwalić. Nie brak tu pięknych kamienic, imponujących siedzib władz miejskich oraz świątyń, które mogą zadziwić swą formą i cennym wyposażeniem. W tak zacnym otoczeniu znajduje się niewielka perełka drewnianej architektury. To kościół „na Burku”, znany również jako Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego wycieczki tak chętnie zaglądają do tej niewielkiej świątyni?
Wzniesiony w połowie XV wieku kościół jest pięknym przykładem gotyku. Znajduje się nad potokiem Wątok, w pobliżu targowiska (od którego zresztą wzięła się jego nazwa „na Burku”). Ze względu na bliskość potoku, w XIX wieku pojawiła się konieczność wzniesienia podmurówki. Jak dziś wygląda ta świątynia?

Pienińskie atrakcje: Czerwony Klasztor

Kościół ten jest budowlą wzniesioną w konstrukcji zrębowej. Charakterystycznym elementem tej budowli jest wieża, wzniesiona już w konstrukcji słupowej. Uwagę przyciąga tu również stromy dach gontowy.
W kościelnym wnętrzu warto zwrócić uwagę na płaskie stropy, które ozdobione są ciekawą polichromią figuralną. Ciekawie prezentuje się też belka tęczowa. Zdobi ją krucyfiks oraz XVII-wieczne figury, które przedstawiają św. Nikodema oraz św. Józefa z Arymetei. Ważnym elementem wyposażenia wnętrza jest rokokowy ołtarz główny z drugiej połowy XVIII wieku. Tu w tym ołtarzu umieszczony został obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, będący głównym przedmiotem kultu w tej świątyni. Obraz ten powstał w XVI wieku i do dziś odgrywa w Tarnowie bardzo ważną rolę. A co można zobaczyć w ołtarzach bocznych? Tu uwagę przyciągają kopie średniowiecznych tryptyków. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego kościółka? Z XVII wieku pochodzi chór muzyczny, z XVIII wieku – ambona oraz dwa relikwiarze.
Cenne wyposażenie oraz ciekawa bryła drewnianego kościółka przyciągają uwagę turystów, dla których Tarnów to nie tylko perły renesansowej architektury, ale i cenne skarby budownictwa drewnianego. Kościół „na Burku”, ze względu na swą formę oraz wiek, z pewnością staje się ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. To ciekawy zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie.

1 Comments

Dodaj komentarz