Na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Będzin, z cennymi zabytkami spotkać się można niemal na każdym kroku. Ważną grupę zabytków stanowią tu obiekty sakralne, mogące stać się ciekawym motywem niejednej wycieczki po terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Jakie kościoły znajdujące się na terenie Będzina mogą zainteresować turystów? Z pewnością w tej grupie zabytków miejsce bardzo ważne zajmuje kościół Świętej Trójcy. To ciekawy przykład kościoła, który powstał zmyślą o pogodzeniu walorów obronnych i sakralnych. Wzniesiony na Zamkowym Wzgórzu, w sąsiedztwie średniowiecznego zamku, jest jednym z najciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić Będzin. Co warto wiedzieć na jego temat?
Wyżyna Częstochowska i jej walory turystyczne
Dzieje kościoła Świętej Trójcy w Będzinie sięgają czasów średniowiecza, przy czym pierwsze wzmianki na temat tutejszej parafii pochodzą z początków XIV stulecia. Wiadomo, że pierwszy kościół był niewielką, drewnianą świątynią, z którą sąsiadował cmentarz. W czasach Kazimierza Wielkiego, a dokładniej – w latach 60-tych XIV stulecia – drewnianą świątynię zastąpiono obiektem murowanym. Był to kościół gotycki, który posiadał wieżę mogącą w razie konieczności służyć jako strażnica. Obronne cechy też świątyni zostały wykorzystane m. in. w połowie XVI wieku, kiedy to parafia będzińska została siłą zajęta przez arian. Gdy po kilku latach kościół ten wrócił w ręce katolików, niezbędne stało się przeprowadzenie większego remontu. Zakończono go dopiero w początkach XVII wieku, a jednym z jego skutków było znaczne obniżenie wieży. W połowie XVII wieku kościół oraz zamek zostały poważnie zniszczone. Odbudowany w latach 60-tych XVII wieku kościół stracił już swe cechy gotyckie, zyskał za to barokową formę. Kolejne zmiany wprowadzono w XIX wieku, w trakcie rozbudowy kościoła. To wtedy dobudowano babiniec, powiększono też podziemne grobowce pod kościołem. W XIX wieku powstała też kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, której fundatorami byli Mieroszewscy. Dziś o obronnych cechach tej świątyni przypominają już tylko mury obronne, które stanowiły jednocześnie część zamkowych umocnień. Warto też zwrócić uwagę na położenie kościoła, który – jako obiekt wzniesiony na wzgórzu – mógł się pochwalić naturalnymi walorami obronnymi.
Będzin to ciekawy ośrodek miejski, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Jeśli znajdziemy czas na odwiedzenie tak interesującego obiektu, jakim jest kościół Świętej Trójcy, z pewnością nie będziemy żałować.