Buddyzm stwierdza, że istnieją cztery zasady komunikacji, które muszą być zachowane, aby osiągnąć harmonię między ludźmi. W swoim podejściu nakazy te nie są nakazami jako takimi, ale wzorcami prowadzenia, które powinny być stosowane tylko wtedy, gdy motywuje nas prawdziwe pragnienie utrzymywania dobrych stosunków z innymi.
Dzięki czterem zasadom komunikacji, dąży się do większej jasności i szacunku w naszych relacjach z innymi. Ludzie używają mowy, aby przedstawić swoje pomysły, uczucia i emocje. Kiedy robimy to poprawnie, osiągamy lepsze zrozumienie siebie i podnosimy jakość naszych relacji. Dla buddystów cztery zasady komunikacji to prawdomówność, dobroć, słuchanie i harmonia. Każda z tych zasad ma na celu uczynić naszą komunikacje bardziej płynną i wartościową.
Prawdomówność. Jest to koncepcja bardziej złożona, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Być prawdomównym to dostosować się do prawdy lub rzeczywistości. Problem polega na tym, że nie zawsze znamy tę prawdę czy rzeczywistość, ponieważ często oszukujemy także samych siebie. Dlatego, aby być prawdziwym, musimy najpierw zrobić ćwiczenie w uczciwości wobec siebie. Jeśli nie powiemy sobie prawdy, nie będziemy w stanie powiedzieć innym prawdy.
Częstochowskie muzea – Muzeum Produkcji Zapałek
Dobroć. Szacunek i troska o innych są podstawowymi warunkami zdrowej komunikacji. Wiele trudności wynika z braku szacunku, który czasami towarzyszy komunikacji.
Słuchanie. Bez słuchania, nie może być mowy o komunikacji, ponieważ komunikacja musi zawsze iść w obie strony. Mówienie w imię mówienia jest wyrazem udręki, która bardzo często prowadzi do dewaluacji słowa.
Harmonia. Ostatnią z zasad komunikacji według buddystów jest harmonia. Dla nich słowa są uzasadnione tylko wtedy, gdy są sposobem na pielęgnowanie dobrej woli i pokoju wśród ludzi. Każde przesłanie, które nie ma tego celu, przyczynia się jedynie do nieporozumień lub negatywnych uczuć wśród ludzi. Harmonijna komunikacja to również ta, która wybiera najbardziej klarowne i zwięzłe słowa, aby przekazać swoje przesłanie. Niepotrzebne komplikacja nie sprzyjają zrozumieniu, ale bardzo często prowadzą do dezorientacji i rozmycia głównego przesłania.