Wielki Tydzień nie jest tylko jednym z wielu świąt: jest to święto świąt. Z tego powodu ważne jest, aby poświęcić czas na przyjęcie jego łask i pomyśleć o dobrym przygotowaniu się do niego. Z pewnością nie jest złym pomysłem, aby pomyśleć o tym trochę wcześniej, ponieważ zbiegając się ze zmęczeniem końca semestru i nieuniknionym gorączkowym początkiem wakacji szkolnych, ten istotny tydzień z pewnością minie bardzo szybko!
Kościół ofiaruje nam bogactwo swojej liturgii. Procesja w Niedzielę Palmową i Msza św. Męki Pańskiej, Msza św. w Wielki Czwartek, Droga Krzyżowa i Oficjum Wielkopiątkowe, Wigilia Paschalna i Msza św. o Zmartwychwstaniu: tak wiele okazji, aby wejść w tajemnicę Miłości w tym niezwykłym tygodniu.
Tajemnicza postać Św. Józefa
Liturgia chrześcijańska nie tylko wspomina wydarzenia, które nas zbawiły, ale je aktualizuje, uobecnia. Tajemnica paschalna Chrystusa jest celebrowana, a nie powtarzana; to celebracje są powtarzane
Z małymi dziećmi uczestnictwo we wszystkich nabożeństwach może być trudne, a nawet niemożliwe… Nie należy jednak lekceważyć ich zdolności do słuchania, skupienia i modlitwy. Nie pozbawiajmy ich tego, co istotne: Mszy św. wielkanocnej. Niech obecność dzieci nie będzie łatwą wymówką, aby obejść się bez aktów Wielkiego Tygodnia; ale nie martwmy się też, jeśli mądrość podpowiada nam, aby pozostać w domu.
Zastanów się, w jaki sposób możemy uczestniczyć we wszystkich lub w części nabożeństw liturgicznych.
Ten tydzień będzie bardzo pracowity… Czy część z tych dni spędzimy na pakowaniu, czy w drodze na wakacje? Zastanówmy się teraz nad konkretnymi sposobami uczestnictwa w całości lub części posług liturgicznych: gdzie? o której godzinie? itd.